کیش یاب رزرو آنلاین تفریحات کیش و کیش گردی ...

شهرسنگ به زودی در جزیره کیش راه اندازی می شود

محمدرضا مدحی دومین نفر الماس‌های کمیاب جهان قصد دارد با مقدمه برگزاری نخستین حراجی سنگ‌های قیمتی در جزیره کیش، شهرسنگ قاره آسیا را به زودی در کیش راه‌اندازی کند.

محمدرضا مدحی درباره راه‌اندازی شهرسنگ قاره آسیا در کیش گفت: در حراجی (آکشن) جزیره کیش، قرار است مجموعه‌ای از سنگ‌ها عرضه شود که در این بین ١۵ عدد از سنگ های خاص و بی‌نظیر مجموعه کلکسیون بی نظیرها وجود دارد و از این تعداد تنها 5 سنگ تا پیش از برگزاری آکشن با تخفیف ویژه فروخته می‌شوند.

وی افزود: نخستین سنگ یک الماس سه‌رنگ شامل بی‌رنگ، اورنج و مایل به قهوه‌ای است که البته هرجایی براساس کارشناسی، رنگ آن را به نحوی نوشته است. به عنوان مثال GIA آن را اورنج و براونیش(مایل به قهوه‌ای) دانسته و IGI آن را اورنج و AIGS که مربوط به آسیاست، آن را ردیش (مایل به قرمز)، اورنجیش (مایل به نارنجی) و براون (قهوه ای) اعلام کرده است. امر مکاوی، رئیس اتحادیه الماس امارات در سال 2008 آن را 100 میلیون دلار قیمت‌گذاری کرده که اسناد آن موجود است.

 

نفر دوم الماس‌های کمیاب جهان بیان داشت: شرکت‌های دیگر نیز هنگامی که قصد داشتیم برای بانک یوبی‌اس اعتبار بگیریم و به این مدارک نیاز بود، آن را ارزیابی کردند و نظر کارشناسان بانک در این زمینه موجود است.

وی اظهار داشت: ملکه یکی از کشورها یک سنگ 14 قیراطی مشابه این سنگ و البته نه با این طیف رنگی را در اختیار دارد و بسیار به دنبال آن است که این سنگ که تقریبا 20 قیراط (19.78) و بزرگتر از سنگ متعلق به وی است را به دست بیاورد و چند مورد نیز مذاکراتی در خارج از کشور در امارات، تایلند، اسپانیا و آلمان صورت گرفته ولی به دلائل مختلف منتج به معامله نشده است.

مدحی در ادامه گفت: سنگ دیگر، الماسی چندرنگ است و تمام مؤسسات جواهرشناسی دنیا از جمله GIA، آن را تأیید کرده و همه جا از آن با عنوان “بی‌نظیر” که نمونه آن تاکنون یافت نشده، یاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: در داخل کشور نیز پروفسور ادیب، رئیس کمیته جواهرشناسی سازمان استاندارد کشور، آن را چهار سال پیش مورد بررسی قرار داده و با تاکید بر اینکه در نهایت محافظه کاری قیمت گذاری می‌نماید، قیمت آن را ٣۵ میلیون دلار برآورد کرد و مصاحبه ایشان نیز منتشر شد البته این مصاحبه متأسفانه امسال نیز در فروردین ماه به اشتباه به جای مصاحبه جدیدی که قرار بود منتشر شود، در رسانه‌ها انتشار یافت؛ با توجه به افزایش قیمت جهانی الماس، هم‌اکنون این سنگ را 75 میلیون دلار قیمت‌گذاری کرده اند که البته قیمت‌گذاری توافقی است. ما هر سنگ را تا برگزاری آکشن، 100 میلیون دلار قیمت‌گذاری کرده‌ایم اما با تخفیف قابل توجه می‌فروشیم اما در زمان آکشن که در مردادماه در جزیره کیش برگزار خواهد شد و در حال انجام مقدمات و بررسی دعوت از یک هزار شرکت معتبر داخلی و خارجی برای حضور در آن هستیم، آن‌ها را به بالاترین قیمت به فروش خواهیم رساند.

نفر دوم الماس های کمیاب در جهان تأکید کرد: نمونه این سنگ ها وجود ندارد و این سنگ در سال 2008 در هنگ‌کنگ 90 میلیون دلار و در تایلند90 میلیون دلار و در شعبه هامبورگ ساتِپی ارزش آن 100 میلیون دلار کارشناسی شد و شعبه ژنو نیز این رقم را تأیید کرد. این سنگ ارزش‌ از سوی HA آمریکا 105 میلیون دلار ارزش‌گذاری شده است.

این کلکسیونر مشهور افزود: این الماس تقریباً از 11 رنگ تشکیل شده، بی‌نظیر و از سنگ های کلکسیونی بی‌همتاست. ٣ سنگ دیگر نیز در نوع خود بی‌نظیر هستند که به دلیل أطاله کلام از توضیح آنها خودداری می‌کنم.

وی تصریح کرد: این چنین سنگ‌ها با مستندات و مشخصات متقن با مالکیت بنده در اختیار است و کسی در آن شراکت، اختیار و اجازه مذاکره ندارد. مدیرعامل شرکت اینجانب آقای مسعود شیرزاد نیز می‌تواند مذاکرات مقدماتی را شکل دهد ولی در نهایت بنده آن را نهایی خواهم کرد.

 

مدحی گفت: این سنگ‌ها بیش از 20 سال است که در اختیار بنده قرار دارند و در اصطلاح، سنگ را پدر می‌خرد و پسر می‌فروشد. من اصلاً قصد فروش این سنگ و اساساً مجموعه سنگ‌هایی که در آکشن ارائه خواهند شد را نداشتم، زیرا خودم کلکسیونر و یکی از کلکسیونرهای بزرگ جهان هستم و حاضرم هر کلکسیونری در جهان مجموعه خود را در کنار مجموعه من به نمایش بگذارد تا مشخص شود کدام مجموعه سنگ‌های کلکوسیونی بی‌همتای بیشتری دارد اما جدا شدن بخشی از این کلکسیون در راستای تحقق هدف بزرگتر راه‌اندازی شهر سنگ آسیا در ایران است که پیش‌تر در برخی مصاحبه‌ها به آن اشاره کرده‌ام، این سنگ‌ها در آکشن ارائه می‌شوند تا هزینه این پروژه از خود آن‌ تأمین شود.

این کارشناس اقتصادی همچنین با اشاره به امنیت بالای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تسهیلات فراوانی که برای مناطق آزاد اقتصادی در نظر گرفته شده است، إظهار داشت: عدم نیاز به دریافت ویزا برای اتباع خارجی و عدم محدودیت بابت ورود ایشان، همچنین عدم پرداخت گمرکی و ورود مجاز سنگ و ملزومات آن بدون محدودیت از موارد قابل توجه و وجه تمایز جزیره کیش در قیاس سایر مراکز تجارت این امر است.

مدحی افزود: این در حالی است که بانکوک پایتخت کشور تایلند که مرکز تجارت سنگ های قیمتی دنیا محسوب میشود، با معضلاتی چون فساد اداری و تشکیلاتی روبه رو است که می‌توان از آن ها به عنوان فرصت برای جمهوری اسلامی استفاده نمود و می‌تواند مشوق خوبی برای تجار، بازرگانان و صاحبان و بازاریابان معادن مطرح باشد، به طور مثال محدودیت ورود، عدم وجود یا عدم اجرای صحیح قانون برای تجارت سنگ‌های قیمتی در کشورهایی نظیر تایلند و هندوستان فضایی ناامن برای این تجار ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه شخص با رایزنی و پرداخت رشوه در تایلند با بعضی از افسران پلیس یا مقامات دولتی و گمرکی براحتی سنگ تاجر را ضبط و شخص را می‌تواند با اتهاماتی بازداشت و یا حتی از کشور اخراج کند که امکان بازگشت او مقدور نباشد، تصریح کرد: این مشروح فضای آلوده این مناطق است و به عکس آن آزادی واردات و صادرات و فضای امن در مناطق آزاد از جمله کیش میتواند فرصتی مناسب برای جایگزینی کیش بعنوان “مرکز جهانی تجارت سنگ های قیمتی” بحساب آید چرا که امتیاز هایی دیگر چون موقعیت مناسب جغرافیایی یعنی نزدیکی به کشور های استخراج کننده سنگ مانند کشورهای آفریقایی یا مراکز عمده پذیرش سنگ های تراش خورده مانند کشورهای اروپایی یا موقعیت مناسب جغرافیایی در بین کشورهای حوزه خلیج فارس را می‌توان از موارد مثبت و امتیازمضاعف برای جایگزینی کیش بعنوان قطب تجارت و فراوری( تراش سنگ های خام) سنگ های قیمتی حساب کرد.

مدحی اضافه کرد: سنجش خوبی برای بازاریابی استخراج سنگ و تراش و فروش آن انجام شده است و ارتباط تنگاتنگی با أفراد این حوزه وجود دارد که براحتی می توان آنها را به جزیره کیش دعوت کرد و علاوه بر جذب توریست با اشتغال زایی که بابت گسترش تجارت در کیش محصول این امر خواهد شد، شاهد پیشرفت روزافزون اقتصاد کیش و به تبع آن کشور عزیزمان خواهیم بود.

جزئیات ایجاد شهرسنگ در منطقه آزاد کیش متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد

جدیدتـرین محصـولات NEW PRODUCTS
پشـتیـبانی آنلایـن
Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0