کیش یاب
کیش یاب رزرو آنلاین تفریحات کیش و کیش گردی ...

آشنایی با فرودگاه بین المللی کیش

فرودگاه کیش

فرودگاه کیش یکی از فرودگاه های بین المللی و پرتردد کشور ایران می باشد. این فرودگاه در سال 1356 با ورود اولین هواپیما افتتاح شد. یکی از دلایل رونق گردشگری در کیش وجود فرودگاه بین الملی کیش است به دلیل مسافت طولانی کیش با دیگر شهر ها  بیشتر مردم پرواز را ترجیح میدهند.

این رو اکثر گردشگران به دنبال خرید بلیط هواپیما کیش و اطلاعات کامل فرودگاه آن هستند. از فرودگاه کیش به بیشتر شهرهای داخلی ایران مانند اصفهان، تهران، تبریز، شیراز، بندرعباس، کرمانشاه، کرمان، اهواز، ساری، رشت و… پروازها دایر است.

در این فرودگاه چندین ایرلاین معروف داخلی مانند آتا، ماهان، کیش ایر، ایران ایر، قشم ایر، کارون، معراج و زاگرس فعالیت می‌کنند. با توجه به اینکه این فرودگاه بین المللی است به شهرهای خارجی مانند دبی، مسقط و.. نیز پرواز دارد. اما قبل از سفر بهتر است کمی با این فرودگاه و ترمینال های آن آشنا شوید.

آدرس فرودگاه بین المللی کیش

شما می توانید از 3 مسیر به فرودگاه کیش دسترسی داشته باشید:

 • بلوار امام خمینی، میدان امام خمینی خروجی دوم
 • بلوار هنگام، میدان امام خمینی، خروجی اول
 • بلوار هاشمی رفسنجانی، میدان امام خمینی، حروجی سوم

شماره تماس فرودگاه کیش

 • اطلاعات پرواز: ۱۹۹
 • مرکز تلفن: ۴۴۴۴۳۲۰۰-۰۷۶ و ۴۴۴۴۳۳۰۰-۰۷۶
 • تلفن دفتر مدیر کل فرودگاه کیش: ۴۴۴۴۳۳۰۰-۰۷۶
 • تلفن همراه مدیر داخلی جایگاه تشریفات اختصاصی: ۰۹۰۳۷۳۷۱۴۰۴

اطلاعات فرودگاه کیش

فرودگاه بین‌المللی کیش (Kish International Airport) در غرب جزیره و به دور از تفریحات کیش در زمینی به مساحت نه میلیون متر مربع بنا نهاد شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۳۱ متر است. مالکیت این فرودگاه متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است. این فرودگاه دارای دو باند پرواز استاندارد به صورت موازی است.

 • کد یاتا : KIH و کد ایکائو:  OIBK
 • چهار ترمینال جهت پروازهای داخلی و خارجی دارد.
 • دارای 14 مسیر تاکسی وی و همچنین سالن تشریفات اختصاصی (CIP/VIP)
 • این فرودگاه همچنین دارای اداره آتش نشانی و نجات فرودگاهی می باشد.
 • در نظر داشته باشید که ترمینال پروازهای داخلی از ساعت ۶ صبح تا ۲۴ پاسخگوی مسافران می باشند.

ترمینال‌های فرودگاه کیش

فرودگاه کیش 4 ترمینال مجزا برای پروازهای داخلی و خارجی دارد. با توجه به این که این فرودگاه جزو فرودگاه‌های پرتردد است. 2 ترمینال برای پروازهای ورودی و خروجی داخلی و 2 ترمینال برای پروازهای ورودی و خروجی خارجی دارد. در هر کدام از این ترمینال‌ها امکانات رفاهی متنوعی مانند رستوران، سرویس بهداشتی، نمازخانه، سالن انتظار و.. برای مسافران مهیا شده است.

ترمینال یکپرواز های ورودی خارجی
ترمینال دوپرواز های خروجی خارجی
ترمینال سهپرواز های ورودی داخلی
ترمینال چهارپرواز های خارجی داخلی

مقاصد پروازی فرودگاه کیش

فرودگاه کیش در کل به ۲۲ مقصد مختلف پرواز دارد که از این تعداد، ۲۰ مقصد داخلی و دو مقصد خارجی است.

مقاصد داخلی فرودگاه

فرودگاه بین‌المللی کیش در حال حاضر دارای پرواز مستقیم به ۲۰ مقصد داخلی و ۲ مقصد خارجی است.مقاصد داخلی فرودگاه کیش شامل شهرهای تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، بندرعباس، اهواز، ارومیه، تبریز، ساری، یزد، همدان، کرمانشاه، بوشهر، کاشان، گرگان، رشت، جم، سنندج، عسلویه و کرمان است.

مقاصد خارجی فرودگاه

مقاصد خارجی فرودگاه کیش نیز شامل شهر مسقط کشور عمان و شهر دبی کشور امارات است.

تاریخچه فرودگاه جزیره کیش

جزیره کیش در گذشته‌ای نه چندان دور به شکل امروزی خود نبوده و حدود ۵۰ سال پیش، همانند سایر جزایر، فقط جزیره‌ای در خلیج فارس بوده است. درحدود سال های 1340 با توجه بیشتر به موقعیت استراتژیکی و جغرافیایی خوب این جزیره و آب و هوای مطلوب آن، تصمیمی برای گسترش رونق بیشتر آن گرفته شد و به تدریج تفریحات زیادی در آن ساخته و به یک قطب گردشگری تبدیل شد.

در سال ۱۳۴۹ با حضور جمعی از کارشناسان ایرانی و آمریکایی در این جزیره، پس از بازدید و بررسی، با الگو قرار دادن کرانه‌های جنوبی دریای مدیترانه و جزایر هاوایی، شروع این کار از سر گرفته شد و در سال ۱۳۵۶ فرودگاه کیش به صورت رسمی افتتاح گردید.

در سال ۱۳۷۱ با تاسیس و آغاز به کار سازمان منطقه آزاد کیش، این جزیره رونقی تازه گرفت.همچنین در سال ۱۳۷۳ پروازهای شبانه به جزیره کیش با تجهیز نمودن باند فرودگاه به چراغ‌های مخصوص، برقرار گردید و باعث بیشتر شدن تعداد پروازها به این مقصد شد. جالب است بدانید در آن زمان بعد از فرودگاه مهرآباد، این فرودگاه از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور محسوب می‌شد.

با تاسیس و افتتاح این فرودگاه، بستر برای تاسیس تفریحات بیشتر شد و از آن جایی که دسترسی به جزیره آسان تر شد، سرمایه گذاران دست به کار شدند. رفته رفته تفریحات دریایی کیش مانند پاراسل کیش، جت اسکی کیش و …، همچنین تفریحات غیر آبی کیش مانند تله کابین میکامال، پارک برفی پنگوئن و … معروف شدند. از این رو چون هم تفریحات زیادی دارد و هم فرودگاه جزیره بین المللی می باشد و دسترسی به آن راحت تر شده است، این جزیره به یک قطب گردشگری تبدیل شد.

فرودگاه کیش جدید

با توجه به جذابیت توریستی جزیره کیش، فرودگاه بین المللی با کمبود امکانت مواجه شد. به همین دلیل سازمان آزاد کیش برای بهبود خدمات به گرشگران، ترمینال جدید فرودگاه کیش را در سال 1383 آغاز و درسال 1402 افتتاح گردید. وجه تمایز این ترمینال با دیگر ترمینال‌های فرودگاه‌ کیش این است که این پایانه، بر اساس ضوابط و استانداردهای فرودگاهی بین‌المللی بنا شده است.

از امکانات این ترمینال می‌توانیم به آسانسور، چیلر، هواساز، پله‌برقی، پمپ آب و آتش‌نشانی، هندریل‌ها، آپلون و سیستم گرمایشی و سرمایشی اشاره کنیم.ترمینال مدرن فرودگاه کیش را تامین کرد، همچنین طی قراردادی جداگانه بخش خصوصی پل‌های تلسکوپی، سیستم انتقال بار مسافر، تابلوهای برق، سیستم شبکه آی تی، بی ام اس، اعلام حریق و سیستم صوتی این ترمینال بین‌المللی را تهیه و نصب کرد.

پل های تلسکوپی

با ساخت این پل‌ها ظرفیت فرودگاه بین‌المللی کیش، به دو برابر افزایش یافت. در نتیجه ساخت این پل‌های تلسکوپی 15 فروند هواپیما کنار هم پارک می‌شود و افراد از هر دو طرف پل، سوار و پیاده می‌شوند. این سازه شامل 2 باند به طول سه‌هزار و ششصدو‌پنجاه متر است. با این توصیفات، ترمینال مدرن کیش ظرفیت کافی برای میزبانی از گردشگران را خواهد داشت.

سالن Cip فرودگاه کیش

سالن سی آی پی حدود ۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و در آن امکانات مختلفی نظیر گرفتن کارت پرواز توسط پرسنل، پذیرایی و تحویل چمدان عرضه می ‌شود. از این سالن معمولاً به عنوان جایگاه اختصاصی ورزشکاران، روسای شرکت های بزرگ، تاجران مدیران کارخانه های بزرگ استفاده می کنند.

چرا که تمامی خدمات این مجموعه لوکس است و به صورت خاص عرضه می شود. اگر جزء افرادی هستید که حوصله قرار گرفتن در صف های طولانی برای گرفتن مدارک و چمدان را ندارید، می توانید از خدمات اختصاصی در سالن وی آی پی بهره ‌مند شوید.

فقط کافیست، از قبل با بخش داخلی این سالن هماهنگ کرده باشید، تا پس از پیاده شدن از هواپیما و یا قبل از سوار شدن تمامی کارهای لازم را به ماموران ویژه این بخش بسپارید. می‌توانید دقیقا از پای پله‌های هواپیما سوار ماشین ویژه شده و مستقیما به جایگاه بروید تا به‌جای اتلاف وقت در فرودگاه، استراحت کرده و در صورت نیاز، از خودتان پذیرایی کنید.

سالن CIP فرودگاه کیش

امکانات سالن Cip  فرودگاه کیش

 • می‌توانید امور ترافیکی فرودگاه مانند دریافت کارت پرواز یا تحویل وسیله‌ها را به کارمندان جایگاه تشریفات سپرده و خودتان با خیال راحت استراحت کنید.
 • به‌جای استفاده از گیت بازرسی عمومی در آن صف‌های طولانی، می‌توانید از گیت‌های مخصوصِ مستقر در جایگاه تشریفات استفاده کنید.

امکانات رفاهی فرودگاه کیش

از آنجا که فرودگاه کیش یکی از شلوغ ترین فرودگاه‌های کشور به حساب می‌آید، امکانات رفاهی متنوعی جهت رفاه حال مسافران دارد، پس با ما همراه شوید تا شما را با این امکانات آشنا کنیم.

اورژانس

اورژانس فرودگاه کیش در ورودی پروازهای داخلی به ‌صورت شبانه ‌روزی به مسافران خدمات ارائه می‌دهد و در مواقع ضروری آمبولانس این اورژانس مسافران را به بیمارستان منتقل می‌کند.

رستوران و کافی شاپ

اگر بلافاصله بعد از پرواز دوست دارید به رستوران بروید یا از آن مسافرانی هستید که جهت احتیاط زود به فرودگاه می‌روید، می‌توانید از رستوران و کافی‌شاپ فرودگاه بهره ببرید. کافی شاپ در ترمینال‌های خروجی فرودگاه قرار دارد، شما در این مکان از خوردن انواع نوشیدنی، شیرینی یا تنقلات لذت می ‌برید.  رستوران فرودگاه کیش در ترمینال خروجی قرار دارد و در تمام ساعات با منو متنوع به مسافران خدمات ارائه می‌دهد.

بانک و خودپرداز

برای رفاه حال مسافران در فرودگاه کیش شعبه‌ ای از بانک ملی در ترمینال ورودی پروازهای داخلی در نظر گرفته شده، گرچه علاوه بر این شعبه، خودپردازهایی از بانک‌های ملت، تجارت، صادرات، سپه، انصار، دی، شهر، سامان، بانک سرمایه و پست­بانک ایران نیز در سالن‌های پروازهای داخلی قرار دارند.

پارکینگ

جهت رفاه حال پرسنل فرودگاه کیش که با وسیله نقلیه شخصی خود به سر کار می‌آیند و همچنین مسافرانی که با اتومبیل خود مسیر فرودگاه را طی می‌کنند و در پایان سفر و برگشت به جزیره قصد دارند از اتومبیل خود استفاده کنند، در فرودگاه کیش سه پارکینگ وجود دارد.

پارکینگ شماره یک

از مزایای این پارکینگ این است که می­توانید از کارواش آن نیز بهره ببرید. این پارکینگ که سایه­بان هم دارد، ۱۳۴ خودرو را در خود جای می‌دهد و با ۵ هزار متر مربع مساحت روبروی برج مراقبت و ترمینال پروازهای داخلی منتظر شما خواهد بود.

فرودگاه بین المللی کیش

پارکینگ شماره دو

پارکینگ شماره۲ یکی از امن­ترین پارکینگ‌های فرودگاه کیش، که در کنار پایگاه پلیس فرودگاه قرار دارد و با ۶ هزار متر مربع مساحت، ۲۵۰ خودرو را در خود جای می‌دهد.

پارکینگ شماره سه

و آخرین پارکینگ که مانند پارکینگ شماره ۲ در کنار پایگاه پلیس قرار گرفته و با ۳ هزار متر مربع مساحت، می‌تواند ۱۰۰ خودرو را در خود جای ‌دهد.

شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین‌المللی کیش

 • کیش ایر
 • هواپیمایی ایران ایرتور
 • هواپیمایی آتا
 • هواپیمایی کاسپین
 • ایران ایر
 • هواپیمایی آسمان
 • هواپیمایی کارون
 • هواپیمایی ماهان
 • هواپیمایی معراج
 • هواپیمایی قشم
 • هواپیمایی سپهران
 • هواپیمایی تابان
 • هواپیمایی زاگرس

فاصله فرودگاه کیش تا مرکزشهر

به دلیل موقعیت جغرافیایی خوب فرودگاه بین المللی کیش در داخل جزیره، فاصله آن تا مرکز شهر و بسیاری از هتل ها و مراکز خرید بسیار کوتاه است و در کمتر از ۱۰ دقیقه می توانید به مرکز شهر برسید.

آیا فرودگاه هندورابی هم بخشی از فرودگاه کیش است؟

آیا فرودگاه هندورابی هم بخشی از فرودگاه کیش است؟

در سال ۱۳۹۶، یک فرودگاه کوچک در جزیره هندورابی تاسیس شد که اسمش هم فرودگاه هندورابی شده است. این فرودگاه در حقیقت یکی از زیرمجموعه‌های فرودگاه بین المللی کیش است. قبلا سفر به هندورابی فقط از طریق دریا ممکن بود اما الان سفر دریایی و سفر هوایی به جزیره هندورابی ممکن است.

نوشته شده توسط: ابولفضل حائری

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تو کیش کجا بریم؟ KISH PRODUCTS
پشتیبانی آنلاین
Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0